
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 100 nF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 1.6002 mm |
| Width | 787.4 µm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 0603 |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Thickness | 889 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Features | Soft Termination |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 107792
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10601
Ext.Price$0.10601
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10601 | $0.10601 |
| 10 | $0.04377 | $0.43770 |
| 50 | $0.04053 | $2.02650 |
| 100 | $0.03753 | $3.75300 |
| 500 | $0.02941 | $14.70500 |
| 1000 | $0.02625 | $26.25000 |
| 3000 | $0.02320 | $69.60000 |
| 5000 | $0.02051 | $102.55000 |
| 10000 | $0.01813 | $181.30000 |
